Sağlık Rehberi
...
PEG Nedir?

PEG Nedir; Perkütan Endoskopik Gastrostomi (PEG), ağız yoluyla gıda alamayan hastaların beslenmesini sağlamak amacıyla bir alternatif yol olarak karın duvarından geçirilen esnek bir tüpün mideye yerleştirilmesi işlemidir.

...
Alerjik Rinit Nedir?

Alerjik rinit, halk arasında bilinen adı ile saman nezlesi; bağışıklık sisteminizin nefes yoluyla vücudunuza aldığınız maddelere (polen gibi) aşırı tepki vermesiyle ortaya çıkan alerjik bir reaksiyondur. Bahar aylarının gelmesi ile daha sık görülmeyen başlar.        

...
Rahim Hastalıklarında Çözüm

Rahim Hastalıklarında Çözüm’ de modern tıbbi teşhis araçlarına bir yenisi daha katıldı. Histerokopi dediğimiz işlemde aynı gastroskopi, kolonoskopide yapıldığı gibi rahim içini ince borularla aydınlatarak burada mevcut hastalıklar gözle görülmektedir. 

...
Çocuklarda Ateş

Ateş vücut ısısının normalden fazla olmasıdır. Vücut ısısı, ısının alındığı yere göre değişir. Ayrıca egzersiz, kalın giysi, sıcak hava, sıcak banyo gibi sebeplerle sağlıklı çocuğun vücut ısısı yüksek çıkabilir.

...
Çocuk Beslenmesi

Çocuk beslenmesi’nde 1. hafta (Sebze Çorbası) : 4 su bardağı su,2 ortaboy havuç, 1 orta boy patates, 1 tatlı kaşığı pirinç konarak 45-50 dakika ağzıkapalı kapta pişirin.Düdüklü tencerede pişireceksiniz 1 su bardağı su ile 15 dakika pişirmek yeterlidir.Tel süzgeç veya blenderden geçirilir.Bu sulu çorba,önce yarım çay bardağı ile başlanır daha sonraq çocuğun isteğine göre yavaş yavaş arttırılarak verilir.Doyacak miktarda yiyebilene dek öğünler anne sütü ile tamamlanır.

...
Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanserinin sebebi için günümüzde hala net bilgiler mevcut değildir. Fakat prostat kanseri için en önemli risk faktörleri ilerleyen yaş, etnik köken ve ailesel yatkınlıktır. Buna ek olarak beslenme şekli, kanserojen maddelere maruziyet, seksüel aktivite sıklığı ve yaşam şekli prostat kanseri gelişiminde rol oynamaktadır.

...
PH metre nedir?

PH metre hastanın yemek borusunun mideyle birleşen alanına uzanan ince kablo benzeri katater yerleştirip, yemek borusunun alt ucuna kaçan asit miktarını 24 saat boyunca sürekli ölçme esasına dayanan bir yöntemdir. 

...
Halitozis

Bazı gastrointestinal bozukluklar( mide ve barsak sistemi) dolaylı olarak ağız kokusunu yaratabilir. Birçok hekim ve hasta halen halitozisin (Ağız kokusunun) mideden kaynaklandığına inanmaktadır 

...
Ağız Kokusu Sebepleri

Ağız kokusunun oluşmasına neden olan bir çok faktör vardır, kokunun sebebi tek bir sorun olabileceği gibi, koku ,bir kaç sorunun birlikteliğinden de kaynaklanabilir.

...
Böbrek ve Üreter Taşları

Böbrek ve üreter taşları toplumda çok yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Genellikle bir rahatsızlık vermeden döküleceği gibi, bilinen en ağrılı olay haline de gelebilir.

...
Şarbon Nedir?

Şarbon Nedir: ülkemizde endemik bir hastalıktır. Görülme sıklığı gittikçe azalmaktadır. Türkiye’de

...
Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşı, idrardaki tuz, mineral ve metabolitlerin çökerek kristaller oluşturması ve bu kristallerin büyüyerek böbreğin belirli bölgelerinde toplanması sonucu ortaya çıkan rahatsızlıktır. Oluşum nedenine göre içeriğindeki mineraller değişiklik gösterse de bilinen 30’dan fazla bileşik mevcuttur. Bu bileşikler içerisinde en fazla kalsiyum oksalat yer alır. Kalsiyum oksalat dışında kalsiyum fosfat, magnezyum amonyum fosfat, ürik asit ve sistin taşları en sık görülen tiplerdendir.


Bizden haber almak isterseniz lütfen email adresinizi yazın ve abone olun.
Destek Hattı Mail Gönder