Sağlık Rehberi
...
İnsülin Direnci

İnsülin Direnci Kontrolsüz kilo artışı, kilo vermede zorluk , sık tatlı yeme isteği,yemek sonrası sık acıkma, yorgunluk hissi , bel çevresinin giderek genişlemesi gibi şikayetleriniz varsa , tüm bunların sebebi insülin direnci olabilir. İnsülin direncinin bir kişide olup olmadığının anlaşılabilmmesi için kan testi yapılması gerekir. 8 saatlik açlıktan sonra sabah bakılan kan testi ile bu durumu tespit etmek son derece kolaydır. İnsülin direnci tedavisinde, olan seçilen ilacın dozunun kişiye uygun şekilde ayarlanabilmesi de laboratuvar testleri ile mümkündür.   İnsülin Direnci Nedir?  İnsülin direnci; dolaşımda normal konsantrasyondaki insüline karşı azalmış cevap olarak tanımlanır.Bu durum, daha fazla insülin salınmasına yol açar. Aşırı salgılanan insülin açlık hissine, daha çok yemeye neden olarak, kısır döngüye yol açar. Önlem alınmadığında obezite (aşırı şişmanlık), hipertansiyon ve ateroskleroz oluşumu kaçınılmazdır. Vücuttaki yağ dokusunun artması, insülin direncini arttıran, aynı şekilde insülin direncinin artması yağ dokusunu arttıran kısır bir döngüdür. Bu nedenle yağ dokusu fazla kişilerde insülin direnci varlığı mutlaka araştırılmalıdır.  İnsülin Direnci Neden Görülür? Genetik yatkınlık, obezite, hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme ve sigara içiminin insülin direnci gelişimi ile ilgisi gösterilmiştir. İnsülin Direncine Karşı Önlemler ve Tedavi  İnsülin direnci ile ilişkili; metabolik sendrom, diyabet, hipertansiyon, dislipidemi, gibi hastalıkların ve komplikasyonlarının önlenmesinde ve tedavisinde beslenmenin düzenlenmesi önemli bir yer tutmaktadır.  Bu besinlere dikkat! En çok bilinenleri rafine şekerlerle hazırlananlar; yani hazır meyve suları, şerbetli tatlılar, şekerlemeler Beyaz pirinç ve pirinçle yapılmış yiyecekler Patates ve patatesle hazırlanmış yiyecekler Beyaz ekmek gibi glisemik indeksi yüksek ürünler bilinçli tüketilmelidir. İnsülin direncini doğal yollardan kıran tedavi eden en basit şey düzenli spor yapmaktır.Haftada en az 3 saat yapılan düzenli egzersiz insülin direncinin kırılmasına büyük katkı sağlar. Ancak insülin direnci çok yüksek olan kişilerde ilaç tedavisi gerekli olabilir. İlaç tedavisi hekim tarafından düzenlenmelidir, rastgele alınan ilaçlar bazen istenmeyen kötü sonuçlara neden olabilir. 

Devamını Oku
...
Çocuk Diş Tedavisi

Çocuk Diş Tedavisi, çocukluk döneminde yapılan düzenli kontrol ve tedavilerin, yetişkinlik dönemindeki ağız ve diş sağlığına katkısı büyüktür. Süt dişlerinin yerine daimi dişlerin gelecek olması, onların da tedaviye ihtiyacı olduğu gerçeğini değiştirmez. 

Devamını Oku
...
PEG Nedir?

PEG Nedir; Perkütan Endoskopik Gastrostomi (PEG), ağız yoluyla gıda alamayan hastaların beslenmesini sağlamak amacıyla bir alternatif yol olarak karın duvarından geçirilen esnek bir tüpün mideye yerleştirilmesi işlemidir.

Devamını Oku
...
Alerjik Rinit Nedir?

Alerjik rinit, halk arasında bilinen adı ile saman nezlesi; bağışıklık sisteminizin nefes yoluyla vücudunuza aldığınız maddelere (polen gibi) aşırı tepki vermesiyle ortaya çıkan alerjik bir reaksiyondur. Bahar aylarının gelmesi ile daha sık görülmeyen başlar.        

Devamını Oku
...
Rahim Hastalıklarında Çözüm

Rahim Hastalıklarında Çözüm’ de modern tıbbi teşhis araçlarına bir yenisi daha katıldı. Histerokopi dediğimiz işlemde aynı gastroskopi, kolonoskopide yapıldığı gibi rahim içini ince borularla aydınlatarak burada mevcut hastalıklar gözle görülmektedir. 

Devamını Oku
...
Çocuklarda Ateş

Ateş vücut ısısının normalden fazla olmasıdır. Vücut ısısı, ısının alındığı yere göre değişir. Ayrıca egzersiz, kalın giysi, sıcak hava, sıcak banyo gibi sebeplerle sağlıklı çocuğun vücut ısısı yüksek çıkabilir.

Devamını Oku
...
Çocuk Beslenmesi

Çocuk beslenmesi’nde 1. hafta (Sebze Çorbası) : 4 su bardağı su,2 ortaboy havuç, 1 orta boy patates, 1 tatlı kaşığı pirinç konarak 45-50 dakika ağzıkapalı kapta pişirin.Düdüklü tencerede pişireceksiniz 1 su bardağı su ile 15 dakika pişirmek yeterlidir.Tel süzgeç veya blenderden geçirilir.Bu sulu çorba,önce yarım çay bardağı ile başlanır daha sonraq çocuğun isteğine göre yavaş yavaş arttırılarak verilir.Doyacak miktarda yiyebilene dek öğünler anne sütü ile tamamlanır.

Devamını Oku
...
Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanserinin sebebi için günümüzde hala net bilgiler mevcut değildir. Fakat prostat kanseri için en önemli risk faktörleri ilerleyen yaş, etnik köken ve ailesel yatkınlıktır. Buna ek olarak beslenme şekli, kanserojen maddelere maruziyet, seksüel aktivite sıklığı ve yaşam şekli prostat kanseri gelişiminde rol oynamaktadır.

Devamını Oku
...
PH metre nedir?

PH metre hastanın yemek borusunun mideyle birleşen alanına uzanan ince kablo benzeri katater yerleştirip, yemek borusunun alt ucuna kaçan asit miktarını 24 saat boyunca sürekli ölçme esasına dayanan bir yöntemdir. 

Devamını Oku
...
Halitozis

Bazı gastrointestinal bozukluklar( mide ve barsak sistemi) dolaylı olarak ağız kokusunu yaratabilir. Birçok hekim ve hasta halen halitozisin (Ağız kokusunun) mideden kaynaklandığına inanmaktadır 

Devamını Oku
...
Ağız Kokusu Sebepleri

Ağız kokusunun oluşmasına neden olan bir çok faktör vardır, kokunun sebebi tek bir sorun olabileceği gibi, koku ,bir kaç sorunun birlikteliğinden de kaynaklanabilir.

Devamını Oku
...
Böbrek ve Üreter Taşları

Böbrek ve üreter taşları toplumda çok yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Genellikle bir rahatsızlık vermeden döküleceği gibi, bilinen en ağrılı olay haline de gelebilir.

Devamını Oku

Daha Fazla
Bizden haber almak isterseniz lütfen email adresinizi yazın ve abone olun.
Destek Hattı Mail Gönder